The concept of “Media literacy” and an evaluation on the necessity of media literacy education in creating awareness towards turkish language.

In this study, the concept of Media Literacy has been elaborated. It is a new topic in the area of investigation in Turkey. Also, the need of it for developing awareness for Turkish language has been explained. The purpose to develop awareness for the true usage of the Turkish language in the Mass Media where we often witness misusages. The possible remedies are mentioned. In the research, “the investigation of documents” method has been used which is one of the qualitative research methods. The literature search has been done through local and global sources. Primarily, the Media Literacy concept has been elucidated, then, the global and local (in Turkey) practices of Media Literacy has been mentioned. The issue of “How should be the education of Media Literacy?” has been elaborated and the importance of Media Literacy for developing awareness towards Turkish language has been emphasized.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.