Social studies teacher candidates’ perceptions about media literacy.

The purpose of this study is to determine the social studies teacher candidates’ perceptions about media literacy by using a survey method. A semi-structured interview was conducted with 30 social studies teacher candidates who were senior class students in 2010-2011 academic year at Erciyes University, Social Studies Teaching Program and the data was analyzed by using descriptive analysis technique. Questions were prepared based on “5 key questions and 5 main concepts” proposed by the Center for Media Literacy. According to the study findings, the teacher candidates are unaware of some subjects which are a main requirement for critical standpoint concerning media literacy concepts.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.