Lessons down a rabbit hole: Alternate reality gaming in the classroom.

Alternate Reality Games can be used to reinforce classroom knowledge by encouraging collective learning practices and focusing on new media literacy skills. An Alternate Reality Game creates a game space from real-world locations by relying on information, both online and offline, to physically involve players in a game “space.” While the majority of large Alternate Reality Games, to date, have been used as part of marketing campaigns, an increasing number of faculty teaching topics in digital media, technologies, and game studies have begun to employ the alternate reality game in the classroom. We argue that the affordances of Alternate Reality Games are best integrated within a “play-revise-design” format. By appropriating this emerging format in classroom spaces, we hope to teach students concepts such as new media literacies, the values of “safe failure,” and social learning, while giving students the tools for interactive storytelling.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.