Making dutch pupils media conscious: Preadolescents' self-assessment of possible media risks and the need for media education.

Despite clear European and Dutch policies about media education, there is currently no media education curriculum in Dutch schools. A survey among preadolescents (n = 257) in six primary schools in the Netherlands included questions regarding media access, fears, risks, parental mediation of television and the internet, and the need for media education. Findings indicate an overall high saturation of media, but media choice depends on sociodemographic factors. Preadolescents are given rules for using the internet more often than for TV. Boys feel more confident about media use, and few participants report negative experiences or perceive risks while using the internet. Pupils feel a high need for media education, and those who are already thinking critically about media demand lessons more often. Therefore, both technical knowledge about media and critical awareness of the influence of media must be taught.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.