Toppling hierarchies? media and information literacies, ethnicity, and performative media practices.

This article suggests how we should study media and information literacies (MIL) and do so at a time, when young people nurture these literacies through multiple media practices and across spaces of learning. Our basic argument is this: in order to gain a robust knowledge base for the development of MIL we need to study literacy practices beyond print literacy and numeracy, and we need to study these practices beyond formal spaces of learning. The argument is unfolded with particular focus on ethnic minority youth since this group routinely figures as under-achieving in studies of school literacy, such as Programme for International Student Assessment. Based on a brief overview of literacy studies in view of digitization and a critical examination of recent studies of youthful media practices and ethnicity, the argument is illustrated through an empirical analysis that draws on results from a nationally representative survey of media uses among Danes aged 13–23 years. The analysis demonstrates that ethnic minority youth offer the most serious challenge to existing literacy hierarchies found in formal education. We discuss the implications of these results for educational policy-making and for future research on MIL, advocating inclusive approaches in terms of media for learning and spaces of learning.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....