Media literacy, news literacy, or news appreciation? A case study of the news literacy program at stony brook university.

This case study provides practical and theoretical insights into the Stony Brook news literacy program, which is one of the most ambitious and well-funded curricular experiments in modern journalism education and media literacy. Analysis of document, interview, and observation data indicates that news literacy educators sought to teach students how to access, evaluate, analyze, and appreciate journalism. Students responded favorably to the approach that was designed for all undergraduates, instead of just journalism majors. Implications and future directions include looking at the preferred readings of news texts found in the Stony Brook curriculum in the same way one would contextualize lessons in college-level music appreciation courses.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.