Playing in the new media game or riding the virtual bench: Confirming and disconfirming membership in the community of sport.

This essay explores a set of new media user trends that are (re)shaping fan–athlete interaction through (para)social connections. Acting as bonding agents, the trends considered either contribute to or detract from membership in the community of sport. Accordingly, social leveling practices, invitational uses, and bridging functions serve to connect people within the community of sport, whereas policing, maladaptive parasocial interaction, and hypermasculinity function to disconnect people from the community of sport. The essay looks at these trends in detail and provides examples of each in practice. It concludes with a discussion of the digital literacy implications that fan–athlete interaction via new media introduces.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.