Measuring the Effects of a Media Literacy Program on Conflict and Violence

A 5-session curricular unit on the topic of face-to-face conflict mediation and on-screen media violence was administered to 85 sixth graders. Repeated measures analyses were employed to study the 57 students for whom matched questionnaires were available. Results show students became more likely to choose a non-aggressive approach to two of three conflict scenarios presented and boys in the sample became more likely to acknowledge two of three effects of media violence. Other measures employed suggest a mixed response to the curriculum. Implications for successfully promoting media literacy in schools and for addressing interpersonal conflicts among young people are discussed.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.