Surveying Parental Mediation: Connections, Challenges and Questions for Media Literacy

This paper examines three strategies of parental mediation—coviewing, restrictive mediation, and active mediation—in order to make connections, challenge, and raise questions for media literacy. Coviewing, whether it is intentional practice, or whether it functions to promote media literacy, is explored. Restrictive mediation, how it connects to protectionism, and whether restriction serves as a form of media literacy is raised. Lastly, active mediation and whether it relates to an inquiry model of media literacy is discussed. The paper concludes with suggestions for future research on parental mediation and media literacy in the hopes of advancing parent media education.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.