The Not So Digital Divide: Bringing Pre-service English Teachers’ Media Literacies into Practice

In this article, the author demonstrates how pre-service English teachers applied their own out of school media literacy practices (e.g. participation in social network sites and practices associated with remix) to their developing teaching practices. This research is informed by a growing body of work in media literacy that theorizes the important connections between youths’ out of school media lives and their in school literacy learning. The author aims to address an area that may be further developed in this regard: how preservice teachers might connect their own out of school media literacies to their in school learning in teacher education. Such connections provide opportunities for pre-service teachers to experience and demonstrate the applicability of media literacy with the youth they intend to teach.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.