Engage Me: Using New Literacies to Create Third Space Classrooms that Engage Student Writers

Adolescents use a wide variety of literacy practices in their daily lives. Preservice teachers in this study looked for ways to motivate their students to write by asking them about their in-school and out-of-school writing practices. This survey shows a gap between what motivates students to write for school and why they write out of school. The results suggest that English teachers can forge a “third space” in which out-of-school literacy practices are integrated into the curriculum. This survey provides insights for improving writing pedagogy in regards to students’ expressed desire to communicate, express themselves, and to be involved.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.