An Evaluation of a Media Literacy Program Training Workshop for Late Elementary School Teachers

The present study examined the efficacy of a media literacy education, substance abuse prevention training workshop for late elementary school teachers. Analyses revealed that the randomly assigned intervention (n = 18) and control (n = 23) teachers were similar in demographic characteristics and pre-training beliefs and knowledge. Teachers who participated in the workshop reported stronger beliefs in the importance of and familiarity with media literacy education and scored higher on a direct assessment of media deconstruction skills than teachers in the control group. Teachers reported positive program assessment ratings. This randomized controlled trial provides evidence that a one-day teacher training workshop on media literacy education is effective at improving teachers’ beliefs and knowledge about media literacy that are relevant for successful student outcomes.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.