Connecting the Old to the New: What Technology-Crazed Adolescents tell us about Teaching Content Area Literacy

This article describes a study where Personal Digital Assistants (PDAs) were integrated into two eighth grade social studies classrooms to create a bridge that connected traditional textbook teaching with new technology. This article will explore the motivation for this type of integration, give specific details about the study, and share what we learned from students about how using the technology gave them control over their reading, connected to their lives, and gave a new spin on the old in terms of content area literacy strategies. Finally, this article will conclude with future directions for educational implications for research and practice.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.