Using Blogs to Teach Strategies for Inquiry into the Construction of Lived and Text Worlds

This paper describes a teacher-researcher collaboration aimed at teaching students strategies for inquiry into the constructed nature of lived and text worlds – a pedagogical objective consistent with goals of media literacy. As an introduction to these strategies, students were asked to engage in a commonly used media literacy tool – a blog – to explore the socially and culturally constructed aspects of their own lived worlds. As students blogged, they were also asked to examine the represented worlds in a literary text – To Kill a Mockingbird (Lee 1960). Research discussed in this paper examines the specific affordances of blogs for helping students acquire these new strategies for critical inquiry.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....