The Practice of Media Education: International Research on Six European Countries

This paper presents and discusses the results of OnAir, a European project on Media Education funded by the European Commission. This two-year project aimed at collecting, documenting, and developing media education practices across Europe, especially in Belgium, Bulgaria, Italy, Lithuania, Poland, and Romania. In particular, the paper focuses on the role of documentation in improving teachers’ practical knowledge and highlights the challenging aspects at stake in this process. The analysis of collected data reveals that documentation of media education practices is often poor both in terms of information about instructional practices and in teacher reflection on their actions. Stronger collaboration between teachers and researchers may be needed to support the kind of careful documentation that leads to effective practice. The development of adequate tools that teachers can easily use during their own activities may also facilitate improved levels of documentation.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.