The Global Youth Media Council: Young People Speaking and Learning about Media Reform

The 5th World Summit on Media for Children and Youth held in Karlstad, Sweden in June 2010 provided a unique media literacy experience for approximately thirty young people from diverse backgrounds through participation in the Global Youth Media Council. This article focuses on the Summit’s aim to give young people a ‘voice’ through intercultural dialogue about media reform. The accounts of four young Australians are discussed in order to consider how successful the Summit was in achieving this goal. The article concludes by making recommendations for future international media literacy conferences involving young people. It also advocates for the expansion of the Global Youth Media Council concept as a grass roots movement to involve more young people in discussions about media reform.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.