Approaches to learning with media and media literacy education--trends and current situation in germany.

German approaches to media literacy education are concerned with the questions, how the variety of media can be used in a meaningful way for learning and teaching and what educational tasks result from the extensive use of media. Considering these questions there are various conceptual ideas, research and development projects as well as implementations into practice in the field of education and teacher training. The development and the current situation of approaches to media literacy education in Germany are described and discussed in the article. Thereby, the focus is on media literacy education in schools.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....