Exploring Adolescents’ Multimodal Responses to The Kite Runner: Understanding How Students Use Digital Media for Academic Purposes

This qualitative study explores how adolescent high school students in an AP English class used multiple forms of media (the Internet, digital video, slide show software, video editing tools, literary texts, and writing) to respond to and analyze a contemporary novel, The Kite Runner, by Khaled Hosseini. Using a multimodal analysis framework, the author explores the following question: How are students’ multimodal retellings with literary devices mediated by the text, the choice of compositional tool, and the use of different modes? The findings of this study can be used to shape our understanding of adolescents’ multimodal composition practices in academic settings.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.