Puppets on a String? How Young Adolescents Explore Gender and Health in Advertising

This article presents qualitative research on young adolescents’ abilities in communicating and evaluating health messages in advertising especially how they understand and create gendered identities. A group of grade 6-8 students learned about media techniques and movie making. In groups divided by gender, they created iMovie advertisements for health activities in their school. They represented themselves in these advertisements by creating stick puppets. Observations during lessons, examination of movies and puppets, and interviews with students and their teacher revealed that young adolescents were neither completely manipulated by media nor were they completely in charge of their responses to media’s messages about gender. Offering students an opportunity to de-brief media experiences also helped them to develop critical media health literacy.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...