Dusty but Mighty: Using Radio in the Critical Media Literacy Classroom

In a culture dominated by images, what is the capacity of radio-making to enact the ideals and meet the objectives of critical medial literacy education that empowers learners and expands democracy? This article conceptualizes a radio-based critical media literacy approach drawing upon a course project called “Borderless Radio,” where fifty-two students in a large urban Canadian university produced short radio programs narrating how they view and experience “multiculturalism.” Radio making in the classroom is soundscaping that politicizes intimacy, disrupts hegemonic discourses, and allows for teaching and learning to transgress; yet it also illuminates the ways in which self-positionality poses limitations to media literacy education that seeks to link local classrooms to a global world.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.