Media awareness among hong kong primary students.

This study aimed to investigate the extent to which Hong Kong primary students have access to various media, how they evaluate the credibility of the media, what they know about the media, and how they choose among different media, as well as teachers’ expectations towards their students’ views and consumption of media. Since little is known about young children in the context of media education, this paper fills a research gap by studying the media awareness and use of upper primary students. A questionnaire on media awareness and media use patterns was given to the teachers, who were asked to answer the questions from the perspective of their students. The same questionnaire was administered to students during class time. The descriptive statistics of the data were analyzed and compared. Students believed that the most reliable media for providing news was the television, followed by the radio, the newspaper, and the Internet; about half of the students believed that they were capable of distinguishing true from false news; students were more proactive media users than the teachers thought. The findings of this study suggest that more contextual and in-depth approaches to research would be beneficial to assess the media use patterns of students, from which relevant media education models can be derived.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.