Learning to engage: How positive attitudes about the news, media literacy, and video production contribute to adolescent civic engagement.

Many students enroll in video production courses in high school as part of a vocational, career, or technical program. While there has been an explosion of scholarly work in digital literacy in informal settings, less is known about how digital and media literacy competencies are developed through school-based video production courses. This study explores the relationship between civic engagement and the various multimedia instructional practices used in a high school video production course with a single-school convenience sample and an ethnically diverse population of students. Findings reveal that the best predictors of the intent to participate in civic engagement are having positive attitudes about news, current events, reporting, and journalism. Media literacy attitudes and a range of in-classroom learning experiences with video production are also associated with civic engagement.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.