Screens in the audiovisual society: edu-communication and new competences.

We are all aware that we live in a complex society at the start of a new millennium. Paradoxically, the more we consume communication on a large scale, the more we experience a profound crisis of communication because the audiovisual reinforces a new culture of the image in which appearance, spectacularity and the mosaic predominate. A new context for education is urgently required to face this audiovisual panorama, and media education is the key to understanding these new languages of communication. We need to instruct all citizens to acquire “audiovisual competence”, providing them with the necessary aptitudes and attitudes to give us strength in our dealings with the media in a rational, intelligent and playful way.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...