Developmentally appropriate new media literacies: Supporting cultural competencies and social skills in early childhood education.

Young children explore their world through manipulatives, playing with ‘technology’ that may or may not be digital. To this end, I offer an exploration into how the existing framework of the New Media Literacies (NMLs) paradigm set forth by Henry Jenkins (2006) in Confronting the Challenges of Participatory Culture: Media Education for the 21st Century might be applicable to early childhood education. For the purposes of this paper, I focus on three of the twelve NML skills (play, distributed cognition and transmedia navigation) and how they might each be reflected in the interplay between digital and non-digital media within Reggio Emilia-inspired teaching and learning. Aligning the discussion of young children's media use with NMLs might allow for greater examination of the potential positive benefits of digital and non-digital media and technology.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.