Kirjapainopalikka

M Updated
 
0.0 (0)
614   0   1   0   0  
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086

Tehtävä

Kohderyhmä
10-12-vuotiaat
Tavoite
Oma tuottaminen ja käyttötaidot
Tehtävän kesto
Odottaa käyttäjäarvioita
Avainsanat
  • Aikakauslehti
  • Kuvanlukutaito
  • Mediataide
  • Mediataidot
  • Sanomalehti
Lataa aineisto

KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN

Päivälehden museon uusi materiaalipaketti 4.–6. luokkien kuvataiteen opetukseen

Sanomalehtien valmistus on ollut 1900-luvun alussa työlästä hommaa. Mitä on tarvittu lehden tunnuksen painamiseen paperille? Entä miten valmistetaan oma kuvalaatta? Tämä selviää Päivälehden museon tuottamasta materiaalipaketista, joka on suunnattu alakoulun 4.–6. luokille, etenkin kuvataiteen opetukseen. Materiaalipaketti soveltuu esimerkiksi Helsingin koulujen 5. vuosiluokille, joissa yhtenä painotuksena on kuvaviestinnän ja mediateknologian kehityksen tutkiminen. Kirjapainopalikka sopii ilmiöpohjaisen oppimisen tueksi etenkin median historian teemoihin.

Kirjapainopalikka on lempinimi museon kokoelmiin kuuluvalle puiselle, lehden logon sisältävälle painolaatalle. Oppilaat pääsevät tutkimaan esinettä Zappar-mobiilisovelluksen avulla. Lisättyä todellisuutta ja 3D-tekniikkaa hyödyntävä sovellus on helppokäyttöinen ja maksuton. Vanha painolaatta havainnollistaa sitä, millaista tiedonvälitys on ollut ennen sähköisen median aikaa.

3D-mallin tutkimisen jälkeen oppilaat suunnittelevat oman tunnuksen ja valmistavat siitä painolaatan helposti työstettävästä softislevystä. Painolaatta toimii kuin leimasin: tunnusta voi siis painaa paperille, kun laatalle levitetään maalia.

Materiaalipakettia varten lähetämme opettajalle sähköpostitse ohjeen sekä tulostettavan tehtäväpaperin oppilaille. Lisäksi lähetämme postitse nipun postikortteja, jotka sisältävät linkin Zappar-mobiilisovelluksella avautuvaan 3D-malliin. Materiaalipaketti on mahdollista tehdä myös ilman postikortteja, sillä 3D-malliin voi tutustua myös verkkoselaimen kautta Sketchfab-verkkoalustalla. Tällöin toimitamme opettajalle vain sähköpostitse lähetettävän aineiston.

Kirjapainopalikka on vuoden 2021 Mediataitoviikolla käyttöön otettava, maksuton oppimateriaali, jonka voi tilata sähköpostitse Päivälehden museosta.

Tilaukset ja lisätiedot: Palvelukoordinaattori Aikku Meura, Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....