Mediataitokoulun podcastissa ääneen pääsevät mediakasvatuksen kannalta mielenkiintoiset aiheet sekä näistä aiheista kirjoittavat vieraat. Jaksossa käsitellään yhtä ajankohtaista kirjaa tai julkaisua, josta voi saada tietoa, ideoita ja oivalluksia oman mediakasvattajuuden vaalimiseen. Lisäksi piipahdetaan mediakasvatuksen ilmoitustaululla, ja jakson lopussa vinkkaamme kuulijoille inspiroivaa, rentouttavaa tai viihdyttävää mediaa vapaa-ajalle.

Mediataitokoulun podcastin toisessa jaksossa Julia Alajärvi Kansallisesta audiovisuaalisesta instituutista ja Pekka Mertala Oulun yliopistosta keskustelevat mm. lasten teknologiakäsityksistä, verkkoon kytketyistä leluista ja diginatiivimyytistä.

Kuuntele podcast SoundCloudissa
Miten internet toimii? – maksuton pdf-kirja
Oman älylaitteen rakentaminen – ohje
Ruutujen lumo -uutiskirje
Asiaa mediakasvatuksesta –kanava (striimi auki 10.9.)