Adaptive Remediation and the Facilitation of Transfer in Multiliteracy Center Contexts

This essay considers the question of transfer in relation to processes of remediation. In particular, we explore the interrelationships between transfer and new media in multiliteracy center contexts. Drawing on a case study of an undergraduate student named Sophie, we offer a multidimensional approach called adaptive remediation that helps composers develop meta-awareness about how they might use and reshape prior composing knowledge and available semiotic resources in ways to suit media affordances and their rhetorical objectives in processes of remediation. Specifically, we propose four dimensions of adaptive remediation, including charting, inventorying, coordinating, and literacy linking. Our hope is that adaptive remediation will prepare multiliteracy center directors and consultants to help students transfer knowledge across media and, in the process, make rhetorically sound decisions about how to adapt and reuse literacies, skills, and ideas in a variety of contexts.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.