Evidence of the Value of the Smoking Media Literacy Framework for Middle School Students

Background: Susceptibility to future smoking, positive beliefs about smoking, and perceptions of antismoking norms are all factors that are associated with future smoking. In previous research, smoking media literacy (SML) has been associated with these variables, even when controlling for other known risk factors for smoking. However, these studies were performed with older teenagers, often in high school, not younger teens at a crucial developmental point with respect to the decision to begin smoking. Methods: This study uses survey data collected from 656 American public middle school students representing multiple zip codes, schools, and school districts. Results: Smoking media literacy levels for middle school students were similar to those of high school students in earlier studies. Higher SML levels were associated with lower susceptibility to future smoking and predicted susceptibility to smoke when controlling for other risk factors. This suggests that the same relationships found with teenagers may exist with middle school students. Conclusions: Although follow-up studies using larger and more controlled administrations of the SML scale are warranted, this study suggests the utility of the SML framework and scale in the development and investigation of media literacy as a prevention strategy in students this age.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.