Artistic Technology Integration: Stories From Primary and Elementary Classrooms

The purpose of this article is to inform teachers about the ways technology can be integrated to add value to literacy instruction. Artistic technology-integrated literacy and disciplinary instruction in preK through grade 4 classrooms is described through the stories of five teachers who were identified as both strong teachers of literacy and strong technology integrators. Artistic integrators select digital tools based upon their instructional purpose and leverage the capabilities of the tools to support and extend the literacy development of students. They use technology to provide opportunities for students to write for authentic purposes and audiences, and to create communities of learners both within and beyond the classroom walls. The authors forward a theoretical framework for thinking about the characteristics of pedagogically sound, technology integration, which they have named TPACK+ and provide guiding principles for classroom practice.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.