Time, Space, and Text in the Elementary School Digital Writing Classroom

Theorists of multiliteracies, social semiotics, and the New Literacy Studies have drawn attention to the potential changing nature of writing and literacy in the context of networked communications. This article reports findings from a design-based research project in Year 4 classrooms (students aged 8.5-10 years) in a low socioeconomic status school. A new writing program taught students how to design multimodal and digital texts across a range of genres and text types, such as web pages, online comics, video documentaries, and blogs. The authors use Bernstein’s theory of the pedagogic device to theorize the pedagogic struggles and resolutions in remaking English through the specialization of time, space, and text. The changes created an ideological struggle as new writing practices were adapted from broader societal fields to meet the instructional and regulative discourses of a conventional writing curriculum.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.