Watching, creating and achieving: Creative technologies as a conduit for learning in the early years

This paper describes the use of robotics in an Early Years classroom as a tool to aid the development of technological skills in a creative environment rich with literacy and numeracy opportunities. The pilot project described illustrates how a three-phase process can result in: (1) the development of emergent literacy and numeracy, and (2) the development of digital literacy and digital access for Early Years learners. The pilot study was conducted in a combined Prep-Year 1 class over a six-week period, during which students were introduced to and engaged in the creation of robots and simple machines via the use of LEGO WeDo©. The pilot was designed around three distinct phases: modelling, exploring, and evaluating. These phases provided scaffolding for the students to engage with the technology and for the class teacher to develop her own skills. This use of WeDo© is unique to Australia, unique to Early Years, and marries hands-on, fine-motor development with 21st century learning. The outcomes of the project astounded and delighted the teacher, the principal and the researchers.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.