Watching, creating and achieving: Creative technologies as a conduit for learning in the early years

This paper describes the use of robotics in an Early Years classroom as a tool to aid the development of technological skills in a creative environment rich with literacy and numeracy opportunities. The pilot project described illustrates how a three-phase process can result in: (1) the development of emergent literacy and numeracy, and (2) the development of digital literacy and digital access for Early Years learners. The pilot study was conducted in a combined Prep-Year 1 class over a six-week period, during which students were introduced to and engaged in the creation of robots and simple machines via the use of LEGO WeDo©. The pilot was designed around three distinct phases: modelling, exploring, and evaluating. These phases provided scaffolding for the students to engage with the technology and for the class teacher to develop her own skills. This use of WeDo© is unique to Australia, unique to Early Years, and marries hands-on, fine-motor development with 21st century learning. The outcomes of the project astounded and delighted the teacher, the principal and the researchers.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....