New Technologies in Early Childhood Literacy Research: A Review of Research

Against the background of Michael Kamil and Sam Intrator’s landmark reviews of research about new technologies and literacy development, this article maps recent research concerned specifically with the 0–8 years age group. Drawing on databases of research conducted in North America, Britain and Australasia, it affirms that the early childhood dimension is even more radically underresearched than other age ranges with respect to new technologies and literacy development. The authors develop an analytic framework comprising four quadrants to categorize the various studies conducted in the early childhood age range, and assign these to their appropriate quadrants. This reveals a lopsided distribution of the meagre corpus of studies available. The article provides a map of the field against which early childhood educators can judge ‘at a glance’ how far their personal areas of interest are served by existing research. It simultaneously pinpoints areas where new research is needed to fill important gaps.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.