Digital Competence in the Kindergarten Sector

The kindergarten project at the The Norwegian Centre for ICT in Education will help to promote the development of digital competence in Early Childhood Education and Care and in pre-school teacher-training in a secure and professionally-oriented way. The main goal of the kindergarten project is to develop and strengthen use of ICT for improved quality, a better learning outcome and learning strategies for children in kindergartens and for students in pre-school teacher training. The key aim is to strengthen the digital competence of the entire kindergarten sector in the future. In December 2011 in Norway, 282,732 children attended kindergartens, and there were 88,823 employees in the kindergarten sector (Utdanningsdirektoratet 2012).

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.