Digital Competence in the Kindergarten Sector

The kindergarten project at the The Norwegian Centre for ICT in Education will help to promote the development of digital competence in Early Childhood Education and Care and in pre-school teacher-training in a secure and professionally-oriented way. The main goal of the kindergarten project is to develop and strengthen use of ICT for improved quality, a better learning outcome and learning strategies for children in kindergartens and for students in pre-school teacher training. The key aim is to strengthen the digital competence of the entire kindergarten sector in the future. In December 2011 in Norway, 282,732 children attended kindergartens, and there were 88,823 employees in the kindergarten sector (Utdanningsdirektoratet 2012).

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....