Critical literacy in a primary multiliteracies classroom: The Hurricane Group

This qualitative research presents an expanded perspective of literacy practices in which young students engage in multiple literacies while exploring personal inquiries about Hurricane Katrina in New Orleans, LA. An extended classroom example and analysis taken from a broader research project focusing on early multiliteracies, illustrates the ability of young students to ask critical questions, explore alternative perspectives, and engage in multimodal responses to construct and communicate meaning as they take social action. Narrative inquiry and discourse analysis provide insight into ways that primary children engage in authentic inquiry from a critical, social justice perspective. They also show how traditional early childhood curriculum can focus on social issues through critical framing. This classroom example demonstrates students’ increasing ability to use a range of multimodal tools to accomplish mutually agreed socially relevant goals within a classroom community of practice.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.