Visual Culture isn't Just Visual: Multiliteracy, Multimodality and Meaning

The central claim of this article is that contemporary cultural forms such as television and the Internet involve more than the perceptual system of sight and more than visual images as a communicative mode. Meaning is made through an interaction of music, the spoken voice, sound effects, language, and pictures. This means that even the recent shift to visual culture among art educators is insufficient to position art education within a reconceptualized, broad definition of communications. To be relevant to contemporary social practice, art education must embrace interaction between communicative modes. The recent concepts of multiliteracy and multimodality are suggested for this purpose. This article examines why these concepts have emerged, the challenge they make to art education's traditional interest in the visual, and what teachers can begin to do in the classroom.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.