Multimodality, “Reading”, and “Writing” for the 21st Century

As words fly onto the computer screen, revolve, and dissolve, image, sound, and movement enter school classrooms in ‘‘new’’ and significant ways, ways that reconfigure the relationship of image and word. In this paper I discuss these ‘‘new’’ modal configurations and explore how they impact on students’ text production and reading in English schools. I look at the changing role of writing on screen, in particular how the visual character of writing and the increasingly dominant role of image unsettle and decentre the predominance of word. Through illustrative examples of ICT applications and students’ interaction with these in school English and science (and games in a home context), I explore how they seem to promote image over writing. More generally, I discuss what all of this means for literacy and how readers of school age interpret multimodal texts.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.