Critical Inquiry and Multiliteracies in a First-Grade Classroom

This article demonstrates the potential for critical inquiry in twenty-first century primary classrooms. The authors (two university professors and a first grade teacher) present an overview of theory/practice relationships in Mary's (teacher) multiethnic classroom with an emphasis on critical literacy, technology and multimodal learning. Readers are invited to journey with the authors as they come together in a community of practice with the express purpose of learning together to affect change in the classroom. One extended learning engagement, "Grandma Ruth," illustrates how multiple literacies including digital, visual, and print literacies can be used to learn about and act upon a critical social issue.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.