Critical Inquiry and Multiliteracies in a First-Grade Classroom

This article demonstrates the potential for critical inquiry in twenty-first century primary classrooms. The authors (two university professors and a first grade teacher) present an overview of theory/practice relationships in Mary's (teacher) multiethnic classroom with an emphasis on critical literacy, technology and multimodal learning. Readers are invited to journey with the authors as they come together in a community of practice with the express purpose of learning together to affect change in the classroom. One extended learning engagement, "Grandma Ruth," illustrates how multiple literacies including digital, visual, and print literacies can be used to learn about and act upon a critical social issue.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...