Worlds have collided and modes have merged: classroom evidence of changed literacy practices

Debates continue in public and in educational policy forums about the ‘basics’ of literacy while many have not recognized that these basics may never be the same again. Rapid changes in digital communication provide facilities for reading and writing to be combined with various and often quite complex aspects of music, photography and film. At the same time, educational policy and national testing requirements are still principally focused on the reading and writing of print-based texts. This paper examines evidence from classroom research to analyze the nature of multimodal literacy, the literacy that is needed in contemporary times for reading, viewing, responding to and producing multimodal and digital texts. Examples of students' engagement in multimodal literacy are presented to demonstrate how classroom literacy practices can incorporate the practices of talking, listening, reading and writing together with processing the modes of written text, image, sound and movement in print and digital texts.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.