Popular culture in a digital media studies classroom

This article documents the ways in which one teacher incorporated student interests, including popular culture, into the curriculum of a digital media studies class in an urban public middle school in the United States. Drawing on data from an 18-month-long investigation, this research employs a connected learning perspective to address two research questions: (1) how might connecting the online social networking practices in which youth engage with classroom literacy instruction support students’ growth as authors in a school with a mandated print-based curricular focus? (2) What are the possibilities of allowing students to design texts that incorporate popular cultural artefacts and practices as part of the official school curriculum? To do so, I share portraits of three students in the digital media studies class, highlighting their experiences bringing their popular cultural practices to the design of school-based texts. Findings highlight how inviting popular culture into the classroom not only increased students’ abilities to think and write critically about the media they produce and consume both in and outside of school, but also positioned them as community activists who designed and published texts that gave voice to inequities in their community.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....