Technology in the Classroom: Creating Videos Can Lead Students to Many Academic Benefits

Assigning students projects involving video production can lead to many positive academic outcomes, and today more opportunities exist for educators to incorporate such video-oriented projects into their classroom practice. Video-making technology is more affordable, more user-friendly, and more powerful than ever before. This article discusses how student-created video projects can enhance motivation, multimodal literacy, problem-solving skills, and content knowledge. Readers will also find examples of video-making activities teachers can implement for students--ranging from primary school to middle school--and a discussion of some obstacles instructors can encounter when attempting to use these kinds of projects.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...