The techno-literacy practices of young children

In many analyses of children’s ‘emergent literacy’ (Clay, 1966) practices, there is little acknowledgement of children’s engagement in techno-literacy practices. This article discusses findings from a survey undertaken in a working-class community in the north of England which aimed to identify the ‘emergent techno-literacy’ practices of a group of 44 children aged between two and a half and four years of age. It is argued that the multimodal textual competencies and semiotic choices of these ‘toddler netizens’ (Luke, 1999) should be more widely acknowledged within current curriculum frameworks for the early years.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.