Pedagogy, Connectivity, Multimodality, Interdisciplinarity

This article examines the connection between pedagogy, multimodality and Interdisciplinarity. First, it explains the determinant role of new modes of information and how these new modes should be included in education. Furthermore, are discussed central pedagogical dimensions, related with new modes. The final section “New Media: New research questions, new analytic tools” highlights the necessity of finding new analytical tools in order to answer the questions arising from mutated traditional modes.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...