The multimodal writing process: changing practices in contemporary classrooms

This paper presents research exploring ‘writing and text construction’ practices in contemporary primary classrooms. In particular, the ways 17 teachers and their students engaged with technologies in the construction of classroom texts were investigated. The case studies presented prompt the necessity to extend more traditional understandings of classroom writing and the writing process. This paper challenges and broadens ‘what counts’ as classroom writing, and results reveal that the pedagogy of writing requires teachers to account for the collaborative dimension of constructing texts in writing instruction. Results challenge teachers to use technology to enhance students’ creative possibilities in the construction of new and dynamic texts and build learning about the elements of design into their instruction. It is argued that the prevalence of design, presentation and production in classroom writing lessons now demands that it be reframed as ‘the multimodal writing process’.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.