Using Shaun Tan's Work to Foster Multiliteracies in 21st-Century Classrooms

This paper explores work in multimodality and design as it relates to 21st century multiliteracies. After outlining the concept of a multiliteracies pedagogy, this paper describes multimodality and multimodal texts. Moving from the theoretical to the practical, this paper primarily explores selected multimodal works of Shaun Tan and the opportunities they open to bring a multiliteracies pedagogy to classrooms. It provides approachable pedagogical strategies that can be successful in a variety of classrooms. We conclude that Tan's work ultimately acts as an accessible resource for educators striving to employ multiliteracies practices and bring multimodal texts into their classrooms.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.