Using Shaun Tan's Work to Foster Multiliteracies in 21st-Century Classrooms

This paper explores work in multimodality and design as it relates to 21st century multiliteracies. After outlining the concept of a multiliteracies pedagogy, this paper describes multimodality and multimodal texts. Moving from the theoretical to the practical, this paper primarily explores selected multimodal works of Shaun Tan and the opportunities they open to bring a multiliteracies pedagogy to classrooms. It provides approachable pedagogical strategies that can be successful in a variety of classrooms. We conclude that Tan's work ultimately acts as an accessible resource for educators striving to employ multiliteracies practices and bring multimodal texts into their classrooms.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....