Multimodality, literacy and texts: Developing a discourse

This article argues for the development of a framework through which to describe children’s multimodal texts. Such a shared discourse should be capable of including different modes and media and the ways in which children integrate and combine them for their own meaning-making purposes. It should also acknowledge that multimodal texts are not always or only screen-based. In addition, it is argued that current definitions of literacy do not readily answer to the variety of semiotic resources deployed in the design of multimodal texts. In revisiting the author’s previous tentative thoughts about ‘the rhetoric of design’ the article develops this theme further through offering a possible framework and using this to analyse three different types of multimodal texts created by seven-year-old children. The framework is, however, a ‘work in progress’, which it is hoped, will open up debate.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....