Technology-Mediated Writing Instruction in the Early Literacy Program: Perils, Procedures, and Possibilities

The purpose of this qualitative case study was to examine one kindergarten teacher's use of digital and multimodal technologies to mediate early writing instruction and explore the students' appropriation of that instruction to support their independent writing. Data sources included observations of writing instruction, as well as students' participation during independent writing time, student writing samples, and interviews with case study participants. Data were analyzed inductively using a semantic relationship analysis (Hatch, 2002). Results of the study revealed that the teacher used a range of technologies to demonstrate what it means to compose narrative texts and how young children could go about it. Students were attentive and motivated to participate in writing instruction and related activities, given their fascination with the technology and multimodal texts their teacher created. Students appropriated important concepts and strategies from their teacher's technology-mediated instruction, which they used to compose narrative texts during independent writing time.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.